از زمان شروع طرح خرید تضمینی برق تولیدی نیروگاه های تجدیدپذیر در ایران بحث دریافت PPA یا همان تفاهم نامه خرید و فروش انرژی برای این دسته از نیروگاه ها مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفت.
 در واقع PPA همان قرارداد فروش انرژی به شبکه برق ایران می باشد که بر طبق آن دولت ایران موظف به خرید برق از نیروگاههای تجدید پذیر خواهد بود.

 شرکت فرا انرژی سبز آذرخش به عنوان مشاور و طراح در زمینه نیروگاه های تجدیدپذیر طی سالیان اخیر سعی در ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه دریافت PPA برای نیروگاه های مختلف در سطح کشور داشته است و تا کنون با تکیه بر بنیه فنی و مهندسی خود موفق به دریافت PPA برای بالغ بر ۲۰ مگاوات از نیروگاه های تجدید پذیر سطح کشور شده است.

 در این صفحه قصد داریم به طور مختصر و مفید در رابطه با این قرارداد پر سر و صدا در حوزه انرژی کشور صحبت کنیم و توضیحاتی را به علاقه مندان ارائه دهیم که حاصل بیش از ۵ سال تجربه این شرکت در راستای دریافت PPA نیروگاه‌های مختلف بوده است.

برای این منظور ابتدا می بایست نیروگاه ها را به دو دسته مشترکین و غیر مشترکین تقسیم کرد:

1- نیروگاه هایی که برای مشترکین برق احداث می‌شوند و ظرفیت ماکزیموم آنها مثلا در بحث نیروگاه های خورشیدی زیر ۱۰۰ کیلووات است.

2- نیروگاه هایی که در مکانی احداث می‌شوند که آن مکان جزوه مشترکین برق نیستند و یا ظرفیت آن ها بیش از ۱۰۰ کیلووات است.

 در حالت اول دریافت PPA بسیار ساده است بسته به اینکه در کدام استان هستید و روال انجام امور اداری در آن استان به چه ترتیب است می‌توانید طی ۵ تا ۱۵ روز کاری PPA  نیروگاه خود را دریافت کنید

دلیل سهولت دریافت PPA  در این حالت مشترک بودن مالک نیروگاه در شبکه برق سراسری است که این امر موجب می شود تا اتصال نیروگاه مذکور بدون نیاز به مجوز از سازمان های ثانویه و تجهیزات خاصی صورت گیرد.

 در واقع پس از ثبت درخواست احداث نیروگاه توسط مالک و بازدید کارشناس شرکت برق آن شهرستان از محل مورد نظر در صورتی که آن محل دارای شرایط و الزامات لازم باشد قراردادی تحت عنوان فروش انرژی به شبکه برق با مالک نیروگاه بسته خواهد شد که در واقع همان پی پی ای نیروگاه است.

 الزاماتی که از آنها سخن به میان آمد می‌توانند شامل  موارد زیر باشند :

  • داشتن فضای کافی برای نصب تجهیزات
  • وجود شرایط مناسب ساختگاه از لحاظ استحکام بنا
  • داشتن اشتراک برق دائمی
  • عدم وجود سایه اندازی زیاد
  • مالکیت یا حق استفاده از محل به مدت حداقل بیست سال

روند دریافت PPA برای یک نیروگاه زیر ۱۰۰ کیلووات در صورتی که مشترک برق باشید را می‌توانید در زیر مشاهده کنید…

در حالت دوم به دلیل اینکه مکانی که مالک نیروگاه قصد احداث نیروگاه را در آن دارند دارای اشتراک برق نمی باشد و زمینه های اتصال به شبکه نیروگاه و همچنین مجوزات مربوط به کاربری زمین و محل مذکور فراهم نیست دریافت PPA نیاز به اخذ مجوزات از سازمانهای مربوطه را خواهد داشت بنابراین پروسه دریافت آن طولانی تر و پیچیده تر خواهد بود.

همچنین مشترکین برقی که مایل به احداث نیروگاهی بیش از ظرفیت اشتراک برق خود یا ظرفیت بالاتر از ۱۰۰ کیلو وات می باشند نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

در این حالت برای دریافت PPA اخذ مجوزات لازم از سازمانهای مربوطه مورد نیاز می باشد که می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • دریافت مجوز از سازمان جهاد کشاورزی و یا اداره منابع طبیعی در رابطه با تغییر کاربری، اجاره یا واگذاری زمین
  • کسب مجوز احداث نیروگاه تجدید پذیر از سازمان محیط زیست
  • کسب مجوزات لازم برای اتصال به شبکه برق سراسری
  • کسب مجوزات لازم از سازمان هایی از قبیل شهرداری، سازمان آب و فاضلاب، سازمان مسکن و شهرسازی، اداره راه و شهرسازی و شرکت گاز در صورت نیاز برای دریافت مجوزات مربوط موارد قبلی

نکته بسیار مهم در این حالت این است که مالک برای مراجعه به ادارات و دریافت مجوزات مذکور نیاز به یک موافقت نامه اولیه از طرف سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی ایران(ساتبا) خواهد داشت که از آن به عنوان موافقتنامه اصولی یا پروانه احداث نیروگاه نیز یاد می شود.

دریافت پروانه احداث برای نیروگاه خورشیدی معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ روز کاری زمان خواهد برد و برای نیروگاه های زیر یک مگاوات هزینه ای نخواهد داشت

برای نیروگاه هایی با ظرفیت بالاتر از یک مگاوات مالک باید هزینه ای معادل یک میلیون ریال به ازای هر مگاوات را به حساب سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی ایران واریز نماید

نمونه ای از یک پروانه احداث را میتوانید در تصویر زیر مشاهده کنید

پس از دریافت پروانه احداث نیروگاه مالک نیروگاه به مدت ۶ ماه زمان خواهد داشت تا حداقل دو مجوز از مجوزات مذکور را دریافت کرده تا بتواند پروانه احداث خود را برای مدت حداقل دو ماه دیگر تمدید نماید البته لازم به ذکر است که تمدید مهلت پروانه احداث به نظر کمیسیون فنی سازمان محترم انرژی های تجدید پذیر نیز بستگی خواهد داشت و مواردی که پروانه احداث با دریافت یک مجوز نیز تمدید گردیده است مشاهده شده است

در نهایت پس از دریافت مجوزات مذکور در مدتی که پروانه احداث نیروگاه اعتبار داشته باشند متقاضی یا مالک نیروگاه می‌تواند به همراه مجوزات دریافت شده و مدارک فنی مربوط به نیروگاه به سازمان انرژیهای تجدیدپذیر مراجعه نموده و تقاضای عقد قرارداد PPA  یا فروش تضمینی برق نماید.

پروسه بررسی مدارک مجوزات، تکمیل پرونده فنی و انتشار PPA حدود ۲۰ تا ۳۰ روز کاری زمان خواهد برد و پس از آن از مالک نیروگاه برای امضای قرارداد دعوت به عمل خواهد آمد

نکته آخر اینکه پس از دریافت قرارداد خرید تضمینی برای نیروگاه خورشیدی مالک نیروگاه ۱۵ ماه زمان خواهد داشت تا نیروگاه خود را احداث و به شبکه برق سراسری متصل نماید.

روند دریافت PPA برای نیروگاه هایی با ظرفیا بیش از  ۱۰۰ کیلووات را می‌توانید در زیر مشاهده کنید…

فرآیند احداث نیروگاه خورشیدی مگاواتی

برای دریافت قرارداد نیروگاه تجدیدپذیر خود یا روند احداث آن نیاز به مشاوره اختصاصی دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا متخصصین ما در کوتاهترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

error: بی خیال کپی شو عزیزم!